ZAMKNIJ
Artystka, kuratorka i badaczka kultury. Publikuje teksty o sztuce współczesnej, współpracowała m.in. z Magazynem Sztuki, była korespondentką Flash Art International. […]

Artystka, kuratorka i badaczka kultury. Publikuje teksty o sztuce współczesnej, współpracowała m.in. z Magazynem Sztuki, była korespondentką Flash Art International. Jest autorką  dwóch książek fotograficznych: Japan 2002-2003. Photographic Diary (2005),  Czytając mury (2014). Obecnie przygotowuje do druku książkę Spotkania i mikroutopie. Sztuka partycypacyjna w Skandynawii. Jest prezeską fundacji Kultury ponad kulturą, kuratorką w galerii rum46 w Aarhus i członkinią zarządu miedzynarodowego Think Tank Transbaltic. Na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi kurs Sztuka w przestrzeni publicznej dla studentów programu Erasmus. Mieszka i pracuje w Polsce i w Danii.

Warszawa w XVI wieku
W czasie trwania wojny z wielkim księciem moskiewskim w nocy z 30 na 31 maja 1515, spłonęła część Starej Warszawy z kolegiatą św. Jana, kościołem św. Marcina oraz przedmieście z klasztorem i kościołem bernardynów.
Warszawa w XIV–XV wieku
W 1339 w Warszawie odbył się tzw. proces warszawski, między Koroną Królestwa Polskiego a zakonem krzyżackim, o bezprawne zagarnięcie Pomorza Gdańskiego i ziemi chełmińskiej.
Początki Warszawy
Miasto powstało najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku, uzyskując lokację ok. 1300 roku, jednak nie zachował się dokument lokacyjny Warszawy.
Przypisywanie starszeństwa grodowi znajdującemu się na terenie obecnego Lasu Bródnowskiego jest nadużyciem
Historia Warszawy – obecnej stolicy i największego miasta Polski, sięga XII lub XIII wieku, kiedy to powstał historycznie najstarszy na terenie dawnej Warszawy dwór książąt mazowieckich Jazdów (obecnie Ujazdów). Przypisywanie starszeństwa grodowi znajdującemu się na terenie obecnego Lasu Bródnowskiego jest nadużyciem, gdyż tereny bródnowskie nie należały do miasta Warszawy aż do 1916 roku i nie współuczestniczyły w rozwoju miasta.